تاريخ : | | نویسنده : sunny-night
برخی مدارس غیر انتفاعی شیراز این روزها حتی برای بچه های پیش دبستانی نیز کنکور تعریف کردند، امتحانی که از سالهای اولیه زندگی تحصیلی کودکان، طعم تلخ شکست و ناامیدی را برایشان به ارمغان می آورد.

به گزارش مهر، سالها طول می کشید تا دانش آموزان با غول کنکور روبه رو شوند. دانش آموزان تا سالهای گذشته در طول دره تحصیلشان کمتر با آزمونهای ورودی مواجه می شدند یا اصلا چنین چالشی برایشان پیش نمی آمد.

در این رهگذر فقط دانش آموزان نخبه و یا باهوش که می خواستند وارد مدارس خاص شوند باید مراحل آزمونهای استعدادسنجی را می گذارنیدند و مابقی بچه ها حداقل تا زمان پیش دانشگاهی دغدغه ای درباره آزمون نداشتد.

اما این رویه خیلی وقت است که تغییر کرد، حالا دانش آموزان در مرحله پیش دبستانی باید برای اینکه در مدارس غیر دولتی ثبت نام کنند باید سد کنکور و آزمون ورودی را پشت سر بگذارند.

در این آزمونها فرزند پنج یا شش ساله شما باید نسبتهای فامیلی بسیار پیچیده برای یک کودک نظیر نسبت پسرعمه یا پسر دایی یا زن عمو را بلد باشد، یا کودکی که هنوز خواندن و نوشتن بلد نیست باید شماره موبایل دایی، پدر ، مادر، عمو و خاله را برای آزمون گیرنده بدون کوچکترین غلط شرح دهد.

این رویه طی چند سال اخیر در برخی مدارس غیر دولتی شیراز باب شده و خانواده ها نیز با این تصور که چنین آزمونی دال بر کیفیت بالای آموزشی آن مدرسه است سعی دارند که فرزند خود را از سنین اولیه تحصیلی با چالشی غیر ضرروی و پر اضطراب مواجه کنند.

سمیه -الف یکی از این مادرانی است که سعی داشته فرزند خود را در چنین مدارسی ثبت نام کند. وی در خصوص آزمون ثبت نام گفت: برای دوره پیش دبستانی چند مدرسه غیر دولتی را به خاطر شهرت و تبلیغات گسترده شان در نظر گرفتم که البته شرط تحصیل در آنها، موفقیت در آزمون ورودی بود.

وی ادامه داد: پسرم را در تمام این آزمونها شرکت دادم اما نتیجه کار این بود که فرزندم با اضطرابهای مستمر مواجه شد و وقتی نتوانست در هیچکدام از آزمونها قبول شود مرتب از من درباره توانایی هایش سئوال می کرد.

وی همچنین گفت: در آزمونها از فرزندم سئوالاتی میشد که خودم نیز کمتر اطلاعاتی در مورد آنها داشتم نظیر شماره تلفنهای ضروری و اورژانسی و شماره تلفن بستگان که این سئوالات پسرم را دچار نوعی اضطراب و ترس می کرد.

خانواده های این چنینی در شیراز کم نیستند که فریب تبلیغات کاذب این مدارس غیر دولتی را خورده و فرزند خود را ناخواسته با طعم شکست مواجه کرده اند.

برخی از این مدارس غیر دولتی با برگزاری آزمونهایی در دوره پیش دبستانی از هم اکنون کودکان را با طعم شکست در زندگی و اضطرابهای تحصیلی آشنا می کنند و در صورت ادامه این روند در پیشرفتهای تحصیلی دانش آموزان نیز تاثیرات زیان باری را ایجاد خواهند کرد.

در این رابطه کارشناس مسول مدارس غیر دولتی اموزش و پرورش فارس گفت: به هیچ عنوان نباید آزمونی در مرحله پیش دبستانی در مدارس غیر انتفاعی برگزار شود.

علی قائدی با اشاره به اینکه برای مرحله دبستان نیز به این مدارس توصیه شده که از طرح سنجش مدارس دولتی استفاده کنند، بیان کرد: در دوره اول دبیرستان و راهنمایی نیز برگزاری آزمون وجاهت قانونی ندارد و از مدارس غیر دولتی خواسته ایم که برای بررسی سطح دانش آموزان از کارنامه تحصیلی یا معدل آنها استفاده کنند.

وی  گفت: برای بچه پنج یا شش ساله ضر.ری نیست که خیلی از مفاهیم و مسائل را بداند و در این مرحله فقط باید بر روی ارتقای توانایی کلامی و گفتاری آنها کار شود.

وی همچنین تاکید کرد: شهروندان در این رابطه  اگر هر مدرسه ای از قوانین تخطی کرد می توانند مراتب را به آموزش و رورش اطلاع دهند ضمن اینکه خودمان نیز بازرسهایی در اختیار داریم که به مدارس سرکشی می کنند.

به هر حال دانش آموزان نباید از مقاطع پیش دبستانی با مسائلی نظیر کنکورهای ورودی و اضطرابهای ناشی از آن مواجه شوند و در این رابطه، هم آموزش و پرورش باید نظارتهای بیشتری اعمال کند و هم مدارس دولتی نسبت به جلوگیری از ترویج این رویه اقدام به اصلاح شیوه آموزشی خود کند.

رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
بوتاکس چگونه تزریق می شود؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.