تاريخ : | | نویسنده : sunny-night

 

نماينده‌هاي مجلس قصددارندبرشهرداري...

 

اختصاصي/ نجفي با اشاره به طرح انتخاب شهردار توسط مردم؛

نماينده‌هاي مجلس قصد دارند بر شهرداري‌ها اعمال نفوذ كنند


به دليل آنكه انتخابات در ايران در چارچوب احزاب سازمان‌دهي شده انجام مي‌شود و از يك خط روشن سياسي و اجتماعي تبعيت نمي‌كند انتخاب شهردار توسط مردم به طور دقيق انجام نمي‌شود/با تخلف حداقلي نبايد سيستم شوراها زير سوال برود.

عضو كميسيون برنامه و بودجه شوراي شهر تهران گفت: انگيزه نماينده‌هاي مجلس براي طرح انتخاب شهردار توسط مردم، اعمال كنترل و نفوذ بر روي شهرداري‌ها بوده چرا كه بنا به اعلام نماينده‌هاي مجلس، شهرداري‌ها به تقاضاي نمايندگان مجلس عمل نكرده و اعتقاد دارند كه تحت نظر شوراي شهر هستند و پارلمان جداگانه‌اي دارند.
محمدعلي نجفي در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا به طرح انتخاب مستقيم شهردار توسط مردم كه از طرح‌هاي پيشنهادي نمايندگان مجلس بوده اشاره كرد و يادآور شد: نگراني بسياري از مسئولان كشور در گذشته به تعدد انتخابات و تحميل هزينه‌هاي فراوان به كشور اختصاص داشته و به همين علت پيشنهاد چنين طرحي از سوي نماينده‌هاي مجلس جاي تعجب دارد.
او افزود: از برگزاري بخشي از انتخابات در كشور ناگزير هستم چرا كه بايد حداقل‌هاي مربوط به مولفه‌هاي مردم‌سالاري در نظام جمهوري اسلامي ايران حفظ شود اما تصويب يك انتخابات جديد كه نكته مثبتي هم در آن وجود نداشته باشد، مشكلات را افزايش مي‌دهد.
عضو كميسيون برنامه و بودجه شوراي شهر تهران به بي‌فايده بودن انتخاب شهردار توسط مردم تاكيد كرد و ادامه داد: به دليل آنكه انتخابات در ايران در چارچوب احزاب سازمان‌دهي شده انجام مي‌شود و از يك خط روشن سياسي و اجتماعي تبعيت نمي‌كند انتخاب شهردار توسط مردم به طور دقيق انجام نمي‌شود.
به گفته نجفي اگر طي دو هفته متوالي، دو نوع انتخابات برگزار شود، به دليل آنكه مردم اغلب توجه كافي به مباحث اجتماعي و فرهنگي كانديداها نداشته و تحت تاثير تبليغات سياسي افراد تصميم‌گيري مي‌كنند، در نتيجه انتخابات متوالي در مورد يك موضوع نتيجه انتخابات را تحت تاثير قرار مي‌دهد.
اين عضو شوراي شهر تهران گفت: اگر انتخاب شهردار و شوراها توسط مردم انجام شود، دو گروه انتخاب شده از نظر مواضع كاري، اجرايي و گرايشات بسيار با يكديگر متفاوت بوده در نتيجه يك درگيري و تقابل به داخل شهر وارد شود و حداقل هماهنگي موجود ميان شورا و شهرداري‌ها تضعيف مي‌شود.
نجفي مهم‌ترين نتيجه انتخاب شهردار توسط مردم را تضعيف نقش نظارتي شوراها دانست و خاطر نشان كرد: قوي‌ترين ابزار نظارتي شورا نسبت به شهرداري اين است كه در انتخاب شهرداران ، نقش مستقيم دارند و شهرداران نيز به دليل وجود چنين گزينشي خود را ملزم مي‌دانند كه مصوبات شوراي شهر را اجرا كنند، اما انتخاب شهردار توسط مردم به تضعيف جايگاه شوراها كمك كرده و بر نظارتشان بر روي اجراي مصوبات شوراي شهر تاثير منفي مي‌گذارد.
عضو كميسيون برنامه و بودجه شوراي شهر تهران طرح فوق را سازنده ندانست و افزود: با وجود ايرادات وارده بر اين طرح، احتمال تصويب اين طرح كم است و در صورت تصويب نيز احتمال رد آن پس از چهار سال وجود دارد.
نجفي با اين گفته كه نمي‌خواهم كسي را متهم كنم، ادامه داد: به طور حتم نماينده‌هايي كه پيشنهاد چنين طرحي را داده‌اند، رويكردهاي متفاوتي نسبت به شهر و شوراي شهر داشته‌اند اما اين احتمال وجود دارد كه چون نماينده‌هاي مجلس در برابر شهرداري و شوراها اختيار چنداني نداشته و شهرداري‌ها مستقل از نفوذ نماينده‌هاي مجلس عمل مي‌كنند، انگيزه نماينده‌ها نيز اعمال كنترل و نفوذ بر روي شهرداري‌ها باشد چرا كه بنا به اعلام نماينده‌هاي مجلس، شهرداري‌ها به تقاضاي نمايندگان مجلس عمل نكرده و اعتقاد دارند كه تحت نظر شوراي شهر هستند و پارلمان جداگانه‌اي دارند.
او وجود تخلف در بين برخي از شوراها را دليلي بر انتخاب شهرداران توسط مردم ندانست و ادامه داد: وجود تخلف در بين هزاران عضو شوراي شهر و عضو روستاها طبيعي و قابل فهم است؛ بايد كاري كرد كه ميزان تخلفات كم‌تر شده و با آنها برخورد شود تا سوء استفاده‌ها به حداقل برسد.
عضو شوراي شهر تهران تصريح كرد: به دليل تخلف حداقلي، نبايد كل سيستم شورا و شهرداري‌ها را زير سئوال برد...../تحلیل:ایلنارپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
بوتاکس چگونه تزریق می شود؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.